Individuální improvizovaná ochrana

Individuální improvizovanou ochranu využijete při chemické havárii k překonání zamořeného prostoru po vyhlášení evakuace obyvatelstva. Základním principem individuální improvizované ochrany je využití vhodných oděvních součástí, které jsou k dispozici v  každé domácnosti a pomocí kterých je možné chránit jak dýchací cesty, tak celý povrch těla.

Celý povrch těla musí být zakryt, žádné místo nesmí být nepokryté. Všechny ochranné prostředky je nutno co nejlépe utěsnit (gumičkou, provázkem). K dosažení vyšších ochranných účinků je vhodné kombinovat více ochranných prostředků nebo použít oděvy v několika vrstvách.

Nejprve si chraňte dýchací cesty.

  • Použijte kus látky (přeložený kapesník, ručník, utěrka apod.), kterou navlhčete.
    K navlhčení látky použijte obyčejnou vodu.
  • Při úniku amoniaku přidejte kuchyňský ocet (1 lžíce octu/1 litr vody).
  • Při úniku nebezpečné látky kyselé povahy přidejte zažívací sodu (2 lžíce sody/1 litr vody).
  • Takto navlhčenou látku přiložte na nos a ústa a upevněte v zátylku šálou, či šátkem.

Oči

Chraňte uzavřenými brýlemi (např. lyžařské, potápěčské, plavecké). Případné větrací průduchy přelepte lepicí páskou. V nouzovém případě můžete použít obyčejný průhledný igelitový sáček, který přetáhnete přes hlavu a stáhnete tkanicí, příp. gumou v úrovni lícních kostí (nad nosem).

Ochrana hlavy

hlavaochranaK ochraně hlavy použijte čepici, kuklu, šálu, klobouk, šátek, apod. Při jejich nasazování dbejte na to, aby vlasy, čelo, krk a uši byly úplně zakryty.

Povrch těla

celáochranaPoužijte kombinézu, kalhoty, sportovní soupravu. Přes ně použijte např. pláštěnku do deště, příp. dlouhý kabát. Oděvy dostatečně utěsněte u krku (použijte např. šálu), rukávů a nohavic (stáhněte provázkem nebo gumou). K ochraně rukou použijte rukavice. Ochranný účinek je tím větší, čím je materiál silnější. Vhodnější jsou rukavice delší, neboť chrání zápěstí a částečně i předloktí. K ochraně nohou jsou nejvhodnější pryžové a kožené holínky, kozačky, kožené vysoké boty. Je nutno zabezpečit, aby mezi nohavicí a botou nezůstalo nechráněné místo. Při použití nízkých bot je vhodné zhotovit návleky z igelitových sáčků či tašek.

Comments are closed.